Nezařazené

Výběr z bankomatu

Každý z nás se před odjezdem na dovolenou snaží shromáždit co největší objem peněz. Je to také jediné období, kdy si můžeme od všeho odpočinout a užívat si volného času. To zloději moc dobře vědí, a proto si také své finance v době dovolené musíme bedlivě hlídat. Jak to je vůbec s penězi? Je určitá možnost, že v době, kdy postupně přecházíme na plastikové peníze jsou snáz po ruce právě zlodějům.
krádež před bankomat

Jaký je vlastně vývoj peněz? Vše začalo u tak zvaného barterového obchodu, kdy lidé pouze směňovali zboží za jiné. Tehdy šlo o přímý a férový obchod, který v některých oblastech přetrval dodnes. Postupně se však vývoj peněz měnil. Centrem obchodu se postupně stávaly nejrůznější mušle, kůže či jiné předměty. Poté můžeme narazit v období industrializace na zlatý standart. Šlo o určitou jistou a možná i z toho důvodu bylo zlato tak ceněným artiklem.

Jeho hodnota však postupně upadala a dnes je spíše v klesajícím trendu a není příliš vhodné do zlata investovat. Později se zlato transformovalo na jednotlivé měny, které byly pro dané státy individuální. Dnes přišly peníze do plastikové podoby a stávají se víc virtuální. To samozřejmě sebou nese své výhody i nevýhody. Jejich hlavní výhodou je flexibilita. Pokud náhodu na svém účtu nashromáždíme velký objem peněz nemusíme sebou tahat velké kufry, ale bohatě nám postačí naše karta.

V tom se také skrývá naše zranitelnost. Sice máme peníze hned po ruce, ale pokud danou ať už kreditní nebo debetní kartu ztratíme nebo nám je odcizena nemáme po ruce prakticky nic.
debetní karta

Tento vzniklý problém se dá řešit pojištěním, které banky dnes už všeobecně nabízejí. Jde především o poskytnutí určité finanční injekce, kdy nám banka prostřednictvím své pobočky poskytne kartu a my jsme schopni tak získat potřebný obnos.

Největší nebezpečí skýtají bankomaty, které nám můžou kartu zabavit kvůli podezření z krádeže. V takovém případě je ztrátu kartu třeba okamžitě nahlásit jinak se také naší karty může zmocnit někdo jiný.