Nakupování

Háčkování je zase in!

Ještě před pár lety nad nimi vyznavači módy ohrnovali nos. Svého vrcholu dosáhli ve 60. letech 20. století, kdy se stali hitem, který nesměl chybět v šatníku žádné ženy. Na nějakou dobu se pak na ně zanevřelo, ale nyní jsou zpět na módních molech. Řeč je o háčkovaných šatech, které dodají ženskost a přidají také na originalitě.

sea-2590781_960_720

Háčkování sice bývá doménou spíše našich babiček, které pomocí této techniky dovedou vyrobit krásné háčkované dečky, ubrusy a ty šikovnější také oblečení či dokonce houpací sítě. Protože se ale jedná o rukodělnou techniku, která je velmi náročná na trpělivost, která zkrátka dnešním mladším ročníkům chybí, došlo k úpadku nejen ve výrobě, ale také v módě. V té se ale stalo hitem retro – tedy návrat něčeho, co bylo dříve oblíbené. A tak došlo také na háčkované šaty.

hands-2066551_960_720

Háčkování vzniklo jako levnější varianta krajek, nejdříve se využívalo zejména pro vytváření domácích dekorací, ale ve 20. letech začaly vznikat první oděvy – háčkovanými klobouky počínaje, dlouhými večerními šaty konče. Největší boom přišel s šedesátými léty, kdy se vyrábělo takřka cokoliv – klobouky, čepice, kabelky, šaty, topy, kalhoty, zkrátka všechno, co se jen dalo. Následoval úpadek, nyní se však pozvolna zase začínají objevovat krásné háčkované topy s límečkem, slušivé minisukně, letní šaty jako z pavučinky, …

Zkrátka a dobře se háčkované kousky zase začínají vracet do našich šatníků. A žádná žena, která se alespoň trochu zajímá o módu, si tento comeback nemůže nechat ujít. Nespornou výhodou je, že jsou velmi slušivé a lichotivé vůči ženským křivkách. Správný střih dokáže skrýt nedostatky a probudit ženskost,křehkost a působí velice elegantně. Takové šaty se pak dají nosit pro každou příležitost – formální i neformální. Vzít si je můžete jak v zimě, tak v létě, nikdo se přitom na vás nebude dívat skrz prsty, že to přeháníte.

K sehnání je dnes prakticky každý střih, úpletové i volnější, s rukávem či bez, dlouhé či krátké, s rolákem či hlubokým výstřihem… Záleží na preferencích nositelky (a samozřejmě také zvolené situaci).

Zkrátka a dobře i v této technice se potvrdilo, že staré dobré věci nerezaví. A i když na ně na nějakou dobu někdy zapomeneme, pokud jsou opravdu dobré, brzy se zase objeví.